سفارش تبلیغ
صبا ویژن

کاهش بیماری های روحی و روانی

ترمیم زخم عاطفی پس از شکست عشقی

    نظر

بر اساس تجارب بالینی، تجربه ی شکست عاطفی می تواند در کنار عواملی مانند سیل، زلزله، تصادف، آتش سوزی و مرگ عزیزان قرار گیرد و شک عصبی سهمگینی را به فرد وارد کند که متخصصان از آن به عنوان “تروما” یاد می کنند.


فرد شکست خورده ممکن است دامنه ی وسیعی از علایم جسمی و روانی از جمله:


احساس گیجی،

مشکل در تصمیم گیری،

مشکلات جسمی- عصبی،

دردهای بدنی بدون دلیل،

بیماری های روان تنی،

کابوس های شبانه،

حالت بهت و درماندگی،

تپش قلب،

خودسرزنشی

کناره گیری از دیگران

به میزانی که فرد انتظار مواجهه با چنین شکستی را نداشته باشد و برای آن آماده نباشد، سندرم شکست عاطفی قوی تر خواهد بود و فرد را با علایم سنگین تر و بیشتری مواجه میکند.


در صورتی که فرد شکست خورده به دنبال استفاده از منابع حمایت اجتماعی نرود و از دیگران برای غلب بر مشکلاتش استفاده نکند، خطر ابتلابه افسردگی و اضطراب بسیار بالاست و مساله می تواند با چندین اختلال دیگر نیز همراه شود.


در چه مواقعی به روانشناس مراجعه کنیم؟

طبیعی است که مواجه شدن با شکست عاطفی مساله ای بسیار دردناک و آزاردهنده است اما اگر نتوانید پس از گذشت حداکثر 6 ماه، بهبودی لازم را به دست آورید و به کار و  زندگی روزانه تان بازگردید، لازم است هرچه سریعتر به یک روانشناس و یا مشاور مراجعه کنید.

پیشنهاد حرفه ای تر می تواند این باشد که منتطر گذر زمان نمانید و برای حفاظت از سلامت روانی تان، با یک روانشناس گفت و گو کنید.


بر اساس ماهیت شکست عاطفی، صرف گفت و گو کردن و بیان مشکل نیز تاثیر زیادی در تخلیه ی احساسات منفی دارد و می تواند حال تان را بهتر کند.


در صورتی که پس از تجربه ی شکست، از دیگران فاصله گرفته اید و قادر به برقرای روابط صمیمانه نیستید و یا برای داشتن تجربه ای خوشایند به مواد مخدر و یا داروهای آرامبخش روی آورده اید نیز بهتر است هرچه سریعتر برای حل ریشه ای مشکل از روانشناس کمک بگیرید.

 

منبع:مرکز مشاوره و روانشناسی مشاورانه-ترمیم زخم عاطفی پس از شکست عشقی